Test klawiatury Coolermaster Masterkey Pro L

25 stycznia 2017

Klawiatury mechaniczne stają się standardowym wyposażeniem bardziej zaawansowanego gracza. Sporo firm ma w swojej ofercie bogatą ofertę klawiatur, aby dogodzić każdemu. Ostatnio miałem okazję testować klawiaturę od firmy Coolermaster, model Masterkey Pro L w wersji Crystal.

Słowem wstępu

Klawiatury z serii Master Pro są dostępne w dwóch typach – L oraz S, a jedyna różnica to ilość klawiszy. Ta, którą dostałem, ma sekcję numeryczną. Dostępna jest z przyciskami Cherry MX Blue, Brown oraz Red. Przyciski posiadają podświetlenie LED RGB, a przez to, że jest to wersja Crystal, to mieni się nad wyraz. Materiały, z których wykonana jest klawiatura to wysokiej jakości plastik. Oczywiście w klawiaturze gamingowej nie mogło zabraknąć funkcji N-Key Rollover oraz Anti-Ghosting, dzięki której możemy wcisnąć wszystkie klawisze naraz. Klawiatura posiada dedykowane oprogramowanie, które pozwala nam zaprogramować dowolnie 4 profile świecenia diod. W zestawie do klawiatury dołączany jest kabel USB, który można wyprowadzić w 3 strony, co widać na zdjęciach oraz klucz do wyciągania klawiszy. Oczywiście klawiatura posiada dodatkowe nóżki do zmiany kąta nachylenia, które również są gumowane.

 

Specyfikacja

  •  Waga – 1090g
  • Szerokość – 439mm
  • Wysokość – 42mm
  • Długość – 130mm
  • Materiał – metal oraz plastik
  • Polling Rate – 1000 Hz
  • Kabel modularny i opleciony – możliwość przeprowadzenia go trzema stronami
  • Klawisze mechaniczne – Cherry MX Blue / Brown / Red
  • Podświetlenie RGB
  • N-key Rollover – 6+

Użytkowanie

Dzięki swojej wadze oraz gumowanym stópkom klawiatura stoi stabilnie na biurku i nie mam mowy o przesuwaniu się jej w trakcie gry. Kabel USB jest bardzo dobrze wykonany i opleciony. Możemy go przeprowadzić trzema drogami, dzięki czemu nie ma problemu z nadmiarem kabla na biurku. Osobiście bardzo szybko przyzwyczaiłem się do klawiatury, ale są to przełączniki czerwone i zdarzało mi się wcisnąć klawisz bez świadomości. Pamiętajcie, że mechaniczne przełączniki musicie wybrać pod siebie. Każdy może mieć inne preferencje i nie powołujcie się na zdanie znajomych. Mimo że jest to klawiatura gamingowa, to nie zabrakło klawiszy multimedialnych, które pozwalają sterować muzyką, za co daję duży plus. Jednak przez brak nadrukowanych funkcji przycisków bardzo utrudnia pracę.

Oprogramowanie

Na stronie Coolermaster jest dostępne oprogramowanie do klawiatury, które pozwala na zaprogramowanie 4 profili w dowolny sposób. W programie możemy zmieniać sposób świecenia, szybkość oraz barwę. Sposobów jest naprawdę wiele, zaczynając od stałego podświetlenia przez podświetlanie tych klawiszy, które aktualnie klikamy, na grze snake kończąc. Barwę ustalamy trzema suwakami dla każdej barwy z palety RGB osobno i podobnie z prędkością świecenia – mamy do tego suwak, który pozwala wybrać jedną z 5 możliwości.

Poza samym oprogramowaniem mamy możliwość ustawienia świecenia z poziomu klawiatury używając klawisza funkcyjnego (FN) oraz jednego z klawiszy od F1 do F4. Więcej możliwości  jest opisane w krótkiej i treściwej instrukcji.

Podsumowanie

Klawiatura od Coolermaster jest bardzo dobrym produktem, który ucieszy każdego właściciela. Bardzo dobrze mi się na niej pisze i gra. Co jedynie mogę wam polecić to kupować zwykłą wersję, bo Crystal nie posiada na klawiszach nadrukowanych liter. Pisanie i granie może być uciążliwe. Oprogramowanie jest bardzo rozbudowane i pozwala na dużą swobodę w programowaniu profili. Cena klawiatury u producenta to €169,95 (ok. 740zł).

Maciej Buchert

Jestem drożdżu i od najmłodszych lat interesuję się ogólnie rozumianą technologią, projektuje i piszę strony internetowe, aplikacje webowe, tworzę grafiki, montuje filmy, gramy w gry, uprawiam sport.
Top